2011. október 30., vasárnap

???????

Megtaláltam a legkülönbözőbb bejegyzést az egyik blogon.Olyasmiket ír le amiket nem hallottatok de még én sem!!

A vámpírok az éj teremtményei. Nem bírják túl jól a fényt, de különösképpen nem is árt nekik, mint azt sokan terjesztik. Ugyan így csak pletyka, hogy taszítja őket a fokhagyma, és a keresztek, de ezt sokan nem tudják. Viszont az, hogy a tükörben nem látszanak, tényleg igaz.
Pont, mint az, hogy A szentelt víz égeti a bőrüket. Csak egy módon elpusztíthatóak: ha egy karóval átdöfik a szívüket. Az sem igaz tehát, hogy az ezüst tárgyak hatnak rájuk. Ez a vérfarkasokra igaz.
A vámpírok az emberek vérét szeretik a legjobban, de állati vérrel is ugyan úgy tudnak táplálkozni. Sőt, amit tényleg kevesen tudnak, hogy akár állatból is tudnak vámpírt csinálni, és az örökre a szolgájuk lesz. Szoros kötődés alakul ki közöttük, és, mintha megértenék egymás gondolatait.
Különleges tulajdonságaik, hogy olyan gyorsan képesek mozogni, hogy a szem nem is bírja követni. Képesek a falakon járni, a gravitációval dacolva, és emberfeletti erejük van.
Éjjelente koporsóban alszanak, és, ha erre nincs lehetőségük, még arra is képesek, hogy más fekhelyén hajtsák álomra fejüket.
Halhatatlanok, és nem is öregszenek.
Külsejükben emberszabásúak, tehát nem alakulnak át szárnyas lénnyé, vagy torz szörnnyé. A bőrük viszont világosabb, mint az embereké, szemük körül általában vöröses, de ez is csak akkor jelentkezik, ha sokáig éheztek. Tehát nehéz megkülönböztetni őket az átlag emberektől, így könnyen tudják álcázni magukat.

2011. október 28., péntek

Vámpírok...

Na új hasznos infót találtam.Javaslom hogy olvassátok végig mert a végéb ott van a lényeg hogy bár sokan nem hisznek a vámpíroban,de egy lány ezt mind bebizonyítja hogy igenis vannak!


A vámpírok mitologiája

Minden népnek vannak olyan szellemei, farkasemberei, démonai, akik valami miatt nem kerültek el ebbbol a világból és visszatérve keringnek az élok körül. A hitekben, babonákban mindenütt elokerülnek, az embereket riogatják és többnyire kétségbeesettek, rosszindulatúak. Gond, szenvedély vagy el nem intézett, rettenetesen fontos ügy az, ami visszahívja oket, de nem tehetnek semmit... A vámpír is egy ilyen "démoni" lény, ami speciálisan vérivásra szakosodott.
A vérivás
A vérivás tulajdonképpen nem is csak a vámpírokra jellemzo, illetve a vámpírság sokkal tágabb fogalom azoknál a sápatag arcú mozgó szemfogas hulláknál, amelyekre az ember kapásból gondol. Mivel a vér az élet alapja, kézenfekvo, hogy a szellemeknek is ez kell, hogy újra az élok világának részévé válhassanak. Az, hogy a szellemek képesek e feldolgozni akármilyen "nem létezo" érzékszervükkel a vért is, mint anyagot, ez a tulajdonságuk történetenként változó.
Őstörténetek
Kezdjük a Bibliával, mi mással. Oseink feltételezték, hogy a vér az élet hordozója. "Mivel minden testnek a vér az élete, és én azt mondtam Izrael fiainak: Me egyétek meg a vérét egyetlen testnek sem, mivel minden testnek a vér az élete, aki eszik belole, azt ki kell irtani."
Aztán az Odüsszeiában az áldozati gödör mellé vadul gyulnek a túlvilág lakói, melybe Odüsszeusz vért csorgatott, hogy elocsalogassa Teirésziász lelkét, a jósét, akitol útmutatást kap a késobbiekben. A csalit fegyverrel kell védenie a többi halottól, mert azok is szomjaznak rá.
A görögöknél volt több mítosz is, az egyik volt Lamia, aki Zeusz szeretoje és talán egy ostípus-vámpír lehetett. Éjjelente gyermekekre fájt a foga és átváltozni is képes volt. Róla lehet olvasni Diodoros, Strabhon és Plinius muveiben.
A rómaiak gyakran ötöltek ki horrorisztikus meséket, a Római naptárban Ovidius (talán nem véletlen, hogy Pandorának o a kedvenc költoje ;) strigáról ír, aki egy vérszomjas karvaly szeru lény és gyermeket támadott.
A Védákban elokerülnek vérszomjas, parázna szellemek, a gandharvák, akik noket álmuk közben támadnak meg. Ilyesmik a paisächák, akik orült noket ölnek.
A Dasnavar szellem az örményeknél található, aki a hegyre menetelo emberek talpából szívja a vért.
A finneknél a túlvilág hercege karmokkal tépi az embereket, hogy ihasson a vérükbol.
A magyaroknál elofordul még a lidérc, aki tojásból kel ki és ha vért adnak neki aranyat hoz a házhoz.
A guineai camma törzsnél legfobb megrontó gonosz szellem a vámpír, vagy ovengua.
Borneóban buauról van szó, melyben az ellenség éled fel és ugyancsak vérrel táplálkozik.
A balkáni népeknél létezik a vukodlak szó, amely vámpírt és farkasbort jelent. Úgy hitték, hogy a gonosz ember, aki életében olyan, mint a farkas, halála után visszatér és emberhússal fog élni. Emiatt el kellett égetni.
Az egyiptomiaknál megtalálható az "élo tetem" képzete, vagyis hogy a halott ugyanúgy akar élni tovább, mint a földi életében. A középkor végéig együtt temették el a harcost és a lovát, a fegyvereit vagy a pappal a Bibliáját. Ezt tiszteletbol és félelembol is: nem akarták, hogy a halott visszatérjen, azt szerették volna, hogy az éloket békénhagyva jól érzi magát ott, ahol van.
Albániában A lány és a vámpír meséje él, bár itt a vámpír volegényként jelenik meg és húst eszik. Elvezeti a barlangjába a lányt, és mivel az nem akar enni vele, ezért megöli és megeszi. A novéreit is odacsalogatja, de a harmadik megmenekül. Nem egy nagy történet, de biztos mindenki félt barlangokba menni. :)
Világszerte rengeteg ilyen történet lehetett, melyek a történelem folyán átalakultak, egymásba fonódtak és felerosödtek, olyannyira, hogy az apró és ártatlan történetecskékbol egy egész falu retteghetett évekig, vagy tovább. Emberek adták át egymásnak az egész világban, szájról-szájra, mind-mind más formában és tartalommal, az emberek egymást rémisztgették. Nem meglepo, mindig szerettük a borzalmakat hallgatni, ... foleg, ha még véletlenül sincs hozzá semmi, de semmi közünk. De hát miért lenne? }:)

A középkor
A striga, mint az ókorban elokerül Könyves Kálmán királyunk törvényeiben is: "Strigák ellen semmi vizsgálat ne legyen, mert ilyenek nincsenek" Ezt valószínuleg a démoni boszorkányokra értette, nem pedig azokra a szerencsétlenekre, akiket késobb az egyház üldöz és eléget. Abban a korban a vámpírokat is boszorkányoknak mondták.
Késobb eléggé eldurvult a helyzet, a boszorkány, varázsló és vámpír azonosításokat össze-vissza kavarták, lassan már a boszorkányok szívták egymás vérét. A boszorkánynak titulált szerencsétlen asszonyokat, ha gyermekágyon haltak meg, egyszerre várták vissza és egyszerre rettegtek tole, nehogy elrabolja és megegye a gyereket, a férjét pedig megölje.
18. század
A 18. századból fennmaradtak feljegyzések holttestekrol, melyek sok ido múlva sem bomlottak el és a vér is friss volt. Ebben a században eléggé elterjedt és általánossá vált a vámpír kifejezés használata. Vámpíristák: Michael Ranft, aki racionálisan közelíti meg a témát, szerinte nem isten vagy ördög muvei, hanem természeti dolgok.
J. von Görres-sel együtt Ranft is elválasztja a test és a lélek halálát, sszerintük az egyik nem vonja közvetlenül maga után a másikat.
1746-ban Dom Calmet kimondja, hogy a halottakat csak isten támaszthatja fel. A vámpírizmust a balkániak rossz táplálkozási szokásaival nyugtázza, és hogy az ópium képes létrehozni fantasztikus álmokat, melyeket a sátán felhasználhat céljaira.
XIV. Benedek felszólította az érseket a babonaság elleni küzdelemre, de kérte, hogy vigyázzon, nehogy az egyházot belekeverjék a vámpírügyekbe.
Voltaire a vámpírokról írt cikkében elsoként használta ezt a szót átvitt értelemben, a jezsuitákra és a szerzetesekre, akik a "nép vérét szívják".
Hogy ennek mi lett a következménye?
Lassan vámpírnak neveztek mindenkit, aki egyszer vámpírt látogatott meg, aki törvénytelenül született, ellenszegült az egyháznak, aki betöro volt, akik sokat foglalkoztak az okkult dolgokkal életükben. Azok a hívok, akik áttértek az iszlámra, ugyancsak ilyen sorsra jutottak. A papok is így végezték, akik halálos bunt követtek el, akiket kiközösítettek és akik nem kapták meg az utolsó kenetet. Így tehát sikerült az egyháznak ezt is a saját malmára hajtani.
1760 körül, a felvilágosodásról elnevezett korszakban is voltak babonás elképzelések. Ekkor született a gótikus regény, ami minden rémtörténetnek az alapja. 12 év alatt majdnem félezer ilyen regényt adtak ki, melyek borzalmakról szóltak. Német-, Francia- és Olaszországban rejtélyekkel, sötét kastélyokkal, megromlott papokkal, gyilkos grófokkal, elvetemült banditákkal, kísértetekkel és ki tudja még mivel voltak tele ezek a regények. A vámpírok is itt jelentek meg újra.
Eleinte úgy látszott, hogy a gótikus regény a polgárság gyozelmét hírdeti, és elrettentésül mutatja be a kora középkor feudális rendszerét, az egyház és a fourak világát. Késobb viszont saját ellentétévé vált, a polgárság ellen vallott. A politikai viták és harcok szókincsében a "vámpír" az elnyomó réteg megfeleloje.
Aztán elérkezett az a kor, amelyben a vámpírt holdtöltekor elomerészkedo, sírjában nyitott szemmel nyugvó halottnak hiszik, mely át tud változni mindenféle északai állattá
(vagy akár szénakazallá is :DD), foként denevérré. Ez persze vérszívó vagy gyümölcsnedvbol élo denevérekre vezetheto vissza.

Errol persze sokat tudunk. A Genfi-tónál Diodati villa vendégei 1816-ban egy hosszú vitasorozatot élhettek át. Ott volt Byron, Mary Shelley és Polidori. Politika, spiritizmus, jelenkori kísértettörténetekrol beszélgettek, a fizikáról, Darwinról, aki a halott anyag újraélesztését tuzte ki céljául. A lényeg az, hogy vita-vita után mindannyian megfogadták, hogy írni fognak egy-egy rémtörténetet. Shelley és Byron nem fejezték be, Byron-é Töredék címen jelent meg. :) Mary Shelley természetesen létrehozta Frankensteint és az enyhén amugy sátáni arc Polidori pedig a Vámpírt. A lényege az, hogy Lord Ruthven, aki természetesen megnyero és sármos, magához édesgetni Aubrey-t és elutaznak Görögországba. Ott Aubrey beleszeret egy Ianthe nevu görög lányba. Feleségül szeretné venni, de egy vámpír áldozatává válik. A fiú lassan rádöbben, hogy Ruthven kicsoda. Tovább utazva banditák lelövik Ruthvent, és Aubrey megesküszik, hogy senkinek sem árulja el a lord titkát. Egy év múlva legnagyobb meglepetésére egy elokelo összejövetelen ott áll Ruthven és Aubrey hugát fogja elvenni feleségül. Aubrey nem tud semmit sem tenni, belepottyan a vámpírcsaládba, ot is körbehálózza a lord és végül meghal. A "gonosz" gyoz, tovább bolyong a világban.
Így a vámpír lett a megformált gonosz, forradalmasította azt az elképzelést, hogy a "rossz" állandó. 1819-ben megjelent németül, 1825-ben franciául, 1820-ban játszották melodramazitált változatát Franciaországban. Többen írtak színdarabot belole. Pantomim és operaeloadások is készültek. A németeket meghódította a vámpírdivat, 1922-ig követték egymást a regények, amikor Murnau Nosferatuja megjelent.
A 19. század közepétol megint csak átalakuláson ment keresztül a vámpír, elokerül Lamia, a korintusi-menyasszonyból, a noi vérivó. Gyönyöru, sápadt, fekete haja, ajkai vörösek. Továbbra is elokelo, megnyero, hipnotikus. Kiszívja a férfiak vérét, a 20. században megelékszik a pénzükkel. :)
Ez a forradalom kora, melyben többek között kialakulnak új noideálok, egyrészt a családanya Éva, másik véglet pedig Lilithnek megfelelo csábító szereto. A férfiak Évát veszik feleségül, de Lilith után vágyakoznak. Késobb persze kiderül, hogy Éva nem szent és Lilith nem boszorkány. :)
A 19. században elofordultak még olyan perek, melyekben emberek forgattak fel sírokat, gyaláztak meg holtakat, mert vámpírnak hitték oket.
Angliában és Amerikában felsorolni sem lehet, milyen áradat indult meg, Thomas Prest Varney, a vámpírja, ami 200 fejezetbol állt, Poe néhány novellája. 1983-ban még mindig megjelent egy magazin Vampirella címmel.
A kripta, mint a vámpír pihenohelye a Camilla címu novellában kerül elo legeloször, melyben a no ájultan fekszik ott. Minden változás, ami valaha létezett, minden kialakult jellemvonás végleges formát öltött a Bram Stoker által írt Drakulában.

Mik is azok a vámpírok? Semmik csupán elveszett lelkek, kik az éjszaka sötétjében kóborolnak, és áldozatukat várják. Sokan nem hisznek bennük, hiszen nincs semmilyen alapja létezésüknek. Hát most én azt mondom, hogy van. Hiszen ott vannak mindenütt, csak nem szeretik a feltűnést, mert ha bebizonyosodna, hogy tényleg vannak, gondolom te mind halandó, ki életbe szeretne maradni, megpróbálnál elbújni előlük és ők elpusztulnának.
A vámpírok tudatosan választják az olyan embereket, akiknek várható a haláluk vagy esetleg öngyilkosságnak állítják be az elhalálozást. Rengetegen halnak meg naponta, rejtélyes módon.
A nap: Káin, a vámpírok ősatyja megtagadta Istent, aki a nap és a fény jelképe és a sötétség szolgálatába szegődött.
A vér: A léthez szükségük van vérre. Hogy miért nem tudom, csak annyit, hogy vámpírok saját vérükkel itatják meg a kiválasztott embert, ezzel az utódjává teszi őt.
A koporsó: A nyugalomhoz, a békéhez mindenképp megfelelő, hisz a halottat is oda teszik végső nyugalomra, és leengedik a sötét sírhelyre.

2011. október 12., szerda

Segítsetek kérlek!!!

Na fiúk lányok sziasztok!!!!!!
Csinek egy storyt az alapja már készen van.Viszont nem akarok olyat hogy csak egy animét használok fel pl nem akarok csak a narutóból vámpír storyt csinálni mert mindenki úgy csinálja és szerintem már unalmas.Szóval ha összeválogatjátok a kedvenc szereplőiteket és a kedvenc animéket akkor csinálok egy olyan storyt amiben minden féle lesz.Viszont olyan szereplóket kérek amiből több különböző képet lehet gyűjteni.
Pl ezt már megszoktátok:
Na és ezt???
Persze hogy nem!!
Tehát kb ilyen sokfajta képre gondoltam!!








Viszont a storymban van 2 lány aki ugyan úgy néz ki olyanok mint az ikrek de még sem azok.Ezért vmi olyan animét vegyetek figyelembe ahol van 2 iker csaj pl nézhetnek ki így is
  
Bár a hajszínük más attól még hasonlítanak!!!


Tehát nagyon kérlek benneteket segítsetek keresni karaktereket!!!Előre köszönöm!!!^^


2011. október 9., vasárnap

Ti kértétek!!

Na drágáim úgy döntöttetek hogy legyen Naruto és vámpír kombicáció és hogy ne unatkozzatok egyből hoztam nektek(dobpergés) 20.részt!!!Remélem tetszik :D Ha mindet megnéztétek komit kérek hogy akartok e még mert akkor szólok a barimnak és tesz még fel c(:
Katt a linkekre!!!!!!!!!

SasuSaku-Vampire life and Love


Ezen felül komiba írjátok le hogy miért szeretnétek folytatást vagy hogy miért nem szeretnétek folytatást!!!!!!!!!!!

2011. október 8., szombat

Ezt nem érdemes kihagyni!!!!

Tudjátok gondolkodtam!!!(Igen van mivel gondolkodnom XD)!!Na most...sokan vagytok akik szeretik a vámpírokat...és még többen akik az animéket...és még annál is többen akik a Narutot nézik!!!Igazam van???(Hát még szép hogy igen XD)!!!A sok gondolkodás után végül arra jutottam miért ne tegyük össze a vámpírokat és Narutot!!!Van egy ismerősöm aki megcsinálta ezt a kombinációt a story címét nem árulom el......csak ha ti is akarjátok hogy legyen ilyen vámpír Naruto kombináció!!!Aki azt akarja hogy igen írja le kommentben hogy miért szeretné aki nem az azt írja le hogy miért nem szeretné!!!!

2011. október 4., kedd

Legendák

A legenda eredete:


A homályba vesző legenda többsíkú eredetre mutat:

1.


Vérben fürdő Báthory Erzsébet…a vámpír grófnő!


bathory_erzsebetA Grófnő minden tükröt összetört, hogy ne lássa öregedni magát. Állítólag úgy megütött egy szolgálólány, hogy annak kiserkent a vére, ami a grófnő karjára fröccsent. Ekkor vette észre, hogy bőrét mintha megfiatalította volna a vér. Ezután megölte a lányt és megfürdött a vérében, hogy megfiatalodjon. Aztán rászokott a fiatal, szűz lányok megölésére, kivéreztetésére, vérfürdőzés céljából. Több száz kilométerről hozatott lányokat, később válogatott szüzeket, akiket kivéreztetett. Bár sokan nem tartják lehetségesnek ezt a vér megalvadása miatt, de ha folyadékba keverik (vízbe, vagy tejbe) lehetséges megfürdeni benne.

Úgy vélik ivott is a vérükből aranyserlegből, később aztán közvetlenül a testükből. 1610 decemberéig, letartóztatásáig 600-nál is több lánnyal végzett. A csejtei várkastély udvarában több lány eltemetett hulláját is megtalálták.

Bár tényleges tárgyalása nem volt az ügynek, de Thurzó György nádor azt írta Mátyás királynak, hogy a brutális kínzásokkal és gyilkosságokkal vádolt Báthory Erzsébetet elfogták és a csejtei kastélyba zárták. Szobájába befalazva egy nyíláson át kap enni-inni. Itt hal meg 54 évesen.

2.


A „Drakula” név: Karóbahúzó Vlad, a vámpír gróf!


vlad_tepesEgy erdélyi gróf: Vlad Tepes 1456-1462 közötti uralma idején 20-38 000 török hadifoglyot húzatott karóba. Emiatt a „felnyársaló”nevet adták neki. Állítólag étkezés közben nézte a kegyetlen kivégzéseket, és evett a haldoklók húsából is… lehet, hogy ivott a vérükből is? Mindenesetre, mivel Vlad Draculnak (dracu=sárkány) a fia volt: Draculeának (sárkányfi) is nevezték; innen ered a „Drakula” név.

A pápai követ így írta le a kinézetét:

“… termete nem magas, de igen izmos és erős, külsőre kegyetlen és félelmetes, sasorra igen nagy, tág orrlyukakkal, arca pedig sovány és sápadt, hosszú szempillái tágra nyílt kék szemeit övezték, fekete és sűrű szemöldöke fenyegetővé tette nézését, bajuszán kívül arcát és állát borotválta.”

Hát igaz ami igaz, van egy érdekes szája… ilyen ajakról elhihető, hogy emberhúst majszol…

Róla mintázta meg Bram Stoker a főhősét: Drakulát

.

.

3.


Láthatatlan vámpír: a TBC


mycobacterium_tuberculosisBetegség és félelem a vámpír mese ihletői és ezek szerint a TBC-s betegekkel kapcsolatos. A középkorban gyógyíthatatlan, és gyorsan, sok embert megfertőző betegségtől való félelem, valamint a határtalan képzelet által kelhettek szárnyra az első vámpír történetek. A tüdőgümó-kóros betegek sápadtak voltak, napról-napra egyre gyengébbek lettek, mintha valami éjszakáról- éjszakára elszívná életerejüket… Ráadásul a betegség tüdővérzéssel járt, amit felköhögve véres volt a szájuk… A templomban hallották: a biblia is megállapítja:

Mert a test lelke a vérben van, én pedig az oltárra helyeztem azt értetek, hogy engesztelést szerezzen a lelketekért, mert a vér szerez engesztelést a benne levő lélek által. Ezért mondom Izrael fiainak: ,Egyetlen lélek se egyen közületek vért, és a köztetek lakó jövevények közül se egyen senki sem vért!’  (3Mózes 17:11-12)

Ezek után a nép a részletek rossz összerakásával létre is hozta a mesét… Félelem a haláltól, tudatlanság, fantázia, babona… és már terjedtek is szájról-szájra a történetek…

Ezen a képen a tuberkulózist okozó Mycobacterium tuberculosis bacilus látható.

.

.

4.


Porfíria…a ritka vámpír


Ez az igen ritka betegség “vámpír-farkasember tüneteket” okoz:

-A beteg szeme erősen fényérzékennyé válik ( a nappalt  csak sötét szobában tudja elviselni).

-Egyes esetekben a bőr is elszíneződik a fényérzékenység miatt,  sőt, fény hatására felhólyagosodva begyullad.

-Az arcbőr szemkörnyéki zsugorodása miatt “farkas formájú” lesz a szem.

-Az íny zsugorodása és annak felhúzódása vámpírfoghoz hasonlóvá teszi a szemfogakat.

-Vashiány, vérenzimek működési zavara jellemzi: egészséges vérre lenne szükségük…

Rendelj magadnak Saját, titkos kézjegyet, sygillumot! :http://vampir_verfarkas.isgreat.org/


A vámpírok a középkori közhiedelemben:


0. A vámpír olyan holttest, amelyik a halála utáni 40. napon visszatér, hogy élő emberek vére által új erőre kapjon.

1. Mások (élők) vérének kiszívásával hosszabbítják meg az életüket… a delikvenst általában álmában támadják meg. A kannibalizmus speciális változata.

2. Nehezen megölhetőek, csak bizonyos módszerek segítségével: fa karóval átdöfve szívüket, vagy ezüst lövedékkel meglőve, alkalom szerint  napfényre vinni, ahol elégnek, esetleg álmukban levágni a fejüket és az a biztos, ha utána elégetik a testet. Állítólag megelőzésként a gonosz embert, vagy a boszorkát keresztútnál, vagy arccal lefelé kell eltemetni, hogy vámpírként ne térhessenek vissza.

3. Félnek bizonyos dolgoktól, melyek árthatnak nekik:

- Napfény

- Fokhagyma

- Szentelt víz

- Feszület (kereszt)

4. Nincs tükörképük!

5. Ha áldozatuk nem hal meg, akkor ő is vámpírrá válik bizonyos idő elteltével…

6. Lehetnek különleges képességeik: emberfeletti erő és gyorsaság, állatok fölötti hatalom, vagy alakváltás, tárgyak mozgatása, stb.

Egyes írókat is megihletett a misztikus mese (csak a legjelentősebb klasszikusok):

1847: Th. Preskett: Varney, the Vampire or theFeast of Blood

(A vámpír Varneynek fényesen világító szemei, karmai, éles fogai vannak, és „él-hal” a nőkért… vagy ők halnak miatta?)

1870: J.Sh. Le Fanu: Carmilla

(Egy elragadó, fiatal, leszbikus vámpír nő története, akiről kitudódik, hogy egy rég halottnak vélt grófnő.)

1898: Bram Stoker: Drakula

(Hosszú szemfogakkal, fekete köpenyben, hipnotizáló tekintettel bemutatott erdélyi gróf, aki sötét várában, koporsóban alszik nappal, de éjjel prédára kel, hogy fiatal lányok vérét szívja.)
Forrás:x

Vámpírok ma is vannak!!

Vámpírok ma is vannak!

Az irodalomban - és különösen a filmművészetben - nagy karriert futott be a vámpír. A hosszú életű és állattá is átváltozó ember legendája rengeteg szerző és művész fantáziáját mozgatta meg. Kérdés: van-e valós alapja a hiedelemnek?
Minden jel szerint igen. De nézzük előbb a régi eseményeket. Már évezredek óta mesélnek farkasemberről, vérszívó szellemről a legtöbb európai és ázsiai kultúrában. Nyilván nem ok nélkül. Az európai középkorban különösen sok ilyen történet kelt szájról szájra, a legfőbbet később írásban is megörökítették.
Szinte majdnem minden vámpírtörténetben ott lapul még két további, félelemkeltő legenda is: az egyik a kísértet, a másik a farkasember. És ha mindehhez hozzávesszük az elhagyatott helyet, a félelemkeltő éjszakát, a távoli hangot, és egyéb, kísérteties látványt - bizony, nem ítélhetjük el őseinket könnyelműn. (Feltehetően akkoriban mi magunk is ugyanígy viselkedtünk volna, számunkra is igaznak tűnt volna minden ilyen történet, akkor is, ha nincs rá kézzelfogható bizonyíték.)
De hagyjuk a régi korokat. A múlt században Itáliában, később Franciaországban, sőt Skócia egyes vidékein is gyakran láttak - vagy látni véltek - olyan embert, aki véres arccal, félelmetes, kiálló foggal bolyongott az éjszakában. Az ilyen kísértet úgy félt a fénytől, a tüztől, akár az ördög a tömjénfüsttől. És nagyon agresszíven viselkedett. (Németországban még századunk tízes éveiben is fezfelbukkant a "vámpír" a gyéren lakott hegyvidékeken.) Elragadta a pásztortól a juhot; ezért találtak gyakran átharapott torkú, véres állati maradványt azokon a tájakon.
Tehát legenda vagy nem legenda? Ha volt, miért nincs ma? Vagy csak nem tudunk róla? Az utóbbi évtizedek kutatásai néhány meglepő dologra derítettek fényt. Például arra, hogy...
'...ma is van vámpír!'
Csakhogy a mai vámpír nem más, mint elhagyott, beteg ember. A vámpír-létezés valós, de kóros állapota az ember nevű élőlénynek. Ugyan nagyon ritka betegség, és nem a lelket, a pszichét támadja meg, hanem a testet. Ami aztán súlyos lelki elváltozással jár együtt.
A tudomány nevet is adott a kórnak: porfiria. Többek között azzal a tünettel jár, hogy a beteg szeme nagyon érzékeny lesz a fényre, igyekszik is elkerülni, így nappal is csak elsötétített helyiségben szeret tartózkodni. A fizikai elváltozások leginkább az arcon észlelhetők: összehúzódik a bőr, különösen a szem körül. Ez valószínűsíti, hogy az arc így válik farkasfejhez hasonlóvá.
A porfiria - vagy ahogyan latinosan írják: porphyria - másik tünete, hogy elsorvad, felhúzódik az íny. Ezért látszik úgy, mintha a betegnek "farkasfoga" vagy "vámpírfoga" nőtt volna.
Ma már az is tudjuk, hogy a szem és a bőr egyaránt érzékeny a fényre, olyannyira, hogy akár el is színeződhet. Bizonyára ez ad magyarázatot a vámpírtörténetekből oly jól ismert rémisztő külsőre is. A mai kísérletek és vizsgálatok ugyan nem szólnak arról, hogy a vérszívás is tünet-e. Egyes szakértők szerint azonban még ebben is lehet valami: mivel számottevően csökken a szervezet vastartalma a betegség idején, logikusnak látszik, ha a beteg ösztönösen is idegen vérben véli megtalálni a szervezetéből hiányzó anyagokat.
Ám ez egyáltalán nincs bizonyítva! A tudomány mai állása szerint a kórt az okozza, hogy az emberi test (szerencsére igen ritkán, sok millió eset közül egyszer) túl sok porfirinnek nevezett kémiai anyagot termel.
Ez az első két vagy három nemzedék életében ugyan nem okoz gondot, de a baj genetikusan öröklődik, és végül valamelyik későbbi nemzedéknél válthatja ki az említett tüneteket.
A kór "mellékhatása" lehet még a hasi fájdalom és - itt kell figyelni! - az értelmi zavar is! Ami újabb magyarázat és adalék a "vámpír", vagyis a kórral megvert, szerencsétlen ember különös viselkedésére.
Ami azonban biztosan állítható: a vámpírharapás nem ragályos. A porfiria ugyanis nem fertőző betegség, tehát nemhogy érintéssel, de még vér útján sem terjedhet.

Nemere István

Forrás: (Tvr-hét 1996/44)

A vámpír szó jelentése

fekete,özvegy,leslie,l,lawrence,lőrincz,l,kolostor,virtuális,rajongó,tulpa,lászló,tibet,buddhiznus,könyvek,újdonságok,új,könyv,himalája,tibet,démon,lófejű,tulpa,szadhu,sindzse,szindzse,holdanyó,Omosi,mama,jurták,himalája,purbu,serpa,joomla,velvet,lesliel,irodalom,irodalom,szadhuk,szádhuk,lófejű,démon,sziget,köd,ködben,kép,regény,eladó,keresek,cserélek,lexikon,enciklopédia,videó,rajongó,fórum,keresem,kilenc,csont,farkas,fekete,özvegy,új,friss,videó,kvíz,képregény,könyvtár,ördög,ki,házból,sziget,ködben,galaktika,díj,arany,meteor,hanna,hannahanna,méh,méhe,vér,farkas,távol,kelet,láma,dalai,krimi,gyilkosság,halál,huan,csillagok,kegyetlen,kéz,szikla,kilenc,csont,fekete,koporsó,lhásza,véres,manituk,mau,miranda,koporsó,halál,jel,naraszinha,oszlophalottak,portugál,április,róka,csapda,szem,siva,táncolálom,hosszú,sziget,köd,thumo,tulpa,gonosz,leif,láva,mező,pajpaj,doktor,hajó,elátkozott,ördög,nyár,utolsó,anya,kígyó,indián,fojtogató,piramis,föld,hercegnő,gyilkos,gyűlölet,halál,király,sötét,szafári,hosszúkarvaly,gyász,kicsi,kő,fiai,láp,lidérc,maharáni,arc,viking,mocsár,árnyék,jel,szégyen,madár,mészárlás,nagy,rodzsung,saman,sámán,sólyom,árnyak,kristály,koponya,vadász,szerzetes,dedikálás 
A vámpír szó jelentése

 
Magyarul

  1. Egy Dél-Amerikában élő denevérfaj (Vampirus spectrum). E jelentésváltozat használata igen ritkán fordul a beszélt és írott nyelvben, tekintve, hogy hozzáteszik; vámpír-denevér.


  2. Alvók/élők vérét ivó és fojtogató (és/vagy) sírjából kijáró szellem/lény. A szónak ez a jelentésgyökere, szótörténetileg tehát ezt keressük. Néhány éve még ritkán használt szó volt azonban a szerepjátékos kultúra betörésével, a vámpírokat felvonultató filmek (Penge trilógia, Interjú a vámpírral, Alkonyattól Pirkadatig) és a vámpírtémát egyre népszerűsítő regényírókkal (Anne Rice, Bram Stroker, Laurell K. Hamilton, Darren Shan stb.) a szóhasználók köre egyre bővült és bővül ma is. Ebből értelemszerűen látszik, hogy a szó széleskörűen használt nemzetközi szóvá vált az idők során.


  3. Gonosz, romlott, a férfiakat könyörtelenül kihasználó nőszemély. A tótfalusi féle etimológiai szótár ezt a jelentésváltozatot külön kezeli és a vamp címszó alatt tárgyalja, ami az angol vampire (vámpír) csonkított változata és a mai magyar nyelv egyáltalán nem vagy csak elenyészően ritkán használja.


  4. Vérszopó személy, mint jelzői alak, azaz másokon élősködő ember. Pl.: „Ne szívd a vérem, mint egy vámpír”.


fekete,özvegy,leslie,l,lawrence,lőrincz,l,kolostor,virtuális,rajongó,tulpa,lászló,tibet,buddhiznus,könyvek,újdonságok,új,könyv,himalája,tibet,démon,lófejű,tulpa,szadhu,sindzse,szindzse,holdanyó,Omosi,mama,jurták,himalája,purbu,serpa,joomla,velvet,lesliel,irodalom,irodalom,szadhuk,szádhuk,lófejű,démon,sziget,köd,ködben,kép,regény,eladó,keresek,cserélek,lexikon,enciklopédia,videó,rajongó,fórum,keresem,kilenc,csont,farkas,fekete,özvegy,új,friss,videó,kvíz,képregény,könyvtár,ördög,ki,házból,sziget,ködben,galaktika,díj,arany,meteor,hanna,hannahanna,méh,méhe,vér,farkas,távol,kelet,láma,dalai,krimi,gyilkosság,halál,huan,csillagok,kegyetlen,kéz,szikla,kilenc,csont,fekete,koporsó,lhásza,véres,manituk,mau,miranda,koporsó,halál,jel,naraszinha,oszlophalottak,portugál,április,róka,csapda,szem,siva,táncolálom,hosszú,sziget,köd,thumo,tulpa,gonosz,leif,láva,mező,pajpaj,doktor,hajó,elátkozott,ördög,nyár,utolsó,anya,kígyó,indián,fojtogató,piramis,föld,hercegnő,gyilkos,gyűlölet,halál,király,sötét,szafári,hosszúkarvaly,gyász,kicsi,kő,fiai,láp,lidérc,maharáni,arc,viking,mocsár,árnyék,jel,szégyen,madár,mészárlás,nagy,rodzsung,saman,sámán,sólyom,árnyak,kristály,koponya,vadász,szerzetes,dedikálás     A szó összetett alakjai a vámpírfog, vámpírajak, vámpírtermészet. Mind a vámpírok képességeivel, kinézetével, természetével vannak összefüggésben. A szó szinonimái a vérszopó, vérszívó, éji lidérc. A lidérc főleg a magyar vonatkozásokban lesz érdekes.

     A vámpirológia egy különleges új műszó, ami egy csakis a vámpírokkal foglalkozó tudományágat jelöl. Divatba csakis Bram Stroker 1897-ben megjelent Drakulája után jött. A vámpírizmus szó vámpírokkal kapcsolatos tevékenységet jelöl. Vámpirizálni annyit tesz, mint vámpírrá tenni.

Más nyelvekben

     A köztudatban az a hiedelem él, hogy a vámpír szó magyar eredetű, erről főleg a Drakula című mű erdélyi főszereplője és Lugosi Béla filmszínész tehet. Valójában a magyar hiedelemvilágnak nem része a vámpír, sőt még a vérivás sem. A vámpír szó szláv eredetű, hogy pontosak legyünk szerbhorvát. Ez a szó az upir. Bár egyes források szerint e szó a görög netopir-ből származik, más források pedig a török uber, azaz boszorkány szóból származtatják. (Látható, hogy a szó eredete máig nem tisztázott teljesen a szakirodalomban.) Az upir szó elterjedt a szláv nyelvekben, így lett a bolgár váper, lepir, a cseh upír a lengyel upior és a kárpát-ukrán opiri, upiri.

     A román nyelvű vámpírszavak nem tartalmazzák az upir szótőt: strigoi, moroi, priculici, naluca, duh, aratere, stafie. A strigoi éji urat, éjurat jelent Erdélyben, s mint olyan ez felel meg legjobban a vámpírnak. A moroi Magyarországon is elterjedt, mint mora/nora bár ezt inkább szlovák szomszédainktól vettük át. A nora a magyar néphit egyetlen vámpírszerű lénye. „Nyomó” démon, amely az emberek mellét szopja éjszaka, halott emberből lett; olykor kereszteletlenül meghalt vagy halva született csecsemőből, de nem igazi vámpír, azaz nem sírjából kikelő holttest. Kapcsolatai – mint Barna Gábor (1981) összefoglalta – a közép-európai szláv népcsoportok fent említett mora alakjai, valamint a szerbhorvát vámpír felé mutatnak.

fekete,özvegy,leslie,l,lawrence,lőrincz,l,kolostor,virtuális,rajongó,tulpa,lászló,tibet,buddhiznus,könyvek,újdonságok,új,könyv,himalája,tibet,démon,lófejű,tulpa,szadhu,sindzse,szindzse,holdanyó,Omosi,mama,jurták,himalája,purbu,serpa,joomla,velvet,lesliel,irodalom,irodalom,szadhuk,szádhuk,lófejű,démon,sziget,köd,ködben,kép,regény,eladó,keresek,cserélek,lexikon,enciklopédia,videó,rajongó,fórum,keresem,kilenc,csont,farkas,fekete,özvegy,új,friss,videó,kvíz,képregény,könyvtár,ördög,ki,házból,sziget,ködben,galaktika,díj,arany,meteor,hanna,hannahanna,méh,méhe,vér,farkas,távol,kelet,láma,dalai,krimi,gyilkosság,halál,huan,csillagok,kegyetlen,kéz,szikla,kilenc,csont,fekete,koporsó,lhásza,véres,manituk,mau,miranda,koporsó,halál,jel,naraszinha,oszlophalottak,portugál,április,róka,csapda,szem,siva,táncolálom,hosszú,sziget,köd,thumo,tulpa,gonosz,leif,láva,mező,pajpaj,doktor,hajó,elátkozott,ördög,nyár,utolsó,anya,kígyó,indián,fojtogató,piramis,föld,hercegnő,gyilkos,gyűlölet,halál,király,sötét,szafári,hosszúkarvaly,gyász,kicsi,kő,fiai,láp,lidérc,maharáni,arc,viking,mocsár,árnyék,jel,szégyen,madár,mészárlás,nagy,rodzsung,saman,sámán,sólyom,árnyak,kristály,koponya,vadász,szerzetes,dedikálás     Az upir először 1047-ben tűnik fel először egy iratban, mely úgy hivatkozik egy orosz hercegre, mint "Upir Lichy", azaz gonosz vámpír. A szó ezután elterjedt a nyugati nyelvekben, mint vampyr, vampire, wampyr. A módosulás valószínűleg a szó elejének furcsa ejtéséből ered. A vámpír szó elterjedése nyugaton 1725-1734-re tehető oka, hogy 1725-től, illetve 1732-től kezdve Európa tudományos világa a magyarországi – helyesebben szerb határőrvidéki – vámpíresetek hatása alatt állott. (A gradiska-kisolovai “Plogojovitz”-eset ahol is 1725-ben egy vámpír több embert megölt és megkínzott, a másik esetben, 1732-ben, pedig 22 vámpírt állítottak elő). Ugyanebben az évben heves nemzetközi tudományos vita bontakozott ki az – elsősorban német – orvosok között a vámpírizmussal kapcsolatos eseményekről, jelenségekről. Ennek az eseménynek hatása, valószínűleg, a vámpír szó elterjedése a nyugati nyelvekben. A magyar nyelvbe pedig pont, hogy német közvetítéssel került át. Magyarországon a 18. században több vámpírpert is tartottak, amik nagy port vertek fel a nyugati közéletben. 1748-ban megjelenik az első modern vámpírköltemény Der Vampir címmel.

     Az első magyar nyelvemlék a vámpírokról 1794-ből miszerint: „Vampierok…az eleven embereknek véreket szopták”. Bár Tessedik Sámuel írja a vámpírokról már 1786-ban: "Régen úgy tartották, hogy a sírbul fel-fel támadtak és az eleven embereknek véreket szopták." 1799-ben már, mint Vampir, Vámpir szerepel. Jókai használta a szót 1872-ben, a mai alakjában, mint vámpír. A vamp kifejezés először 1882-ben tűnik föl „démoni nő; vamp”.
 Forrás:x

2011. október 3., hétfő

Milyért szeretik anyira???

Miért szeretik a tinilányok a vámpírokat?

2009.10.23 00:00:00 Gergely Kinga nyomtat

A tini lányok nagy része rajong a vámpírtörténetek főhőseiért, az érzelmes lányregényeken felnőtt idősebbek pedig döbbenten figyelik a véres lovagok iránti olthatatlan lelkesedést. Hogy látja mindezt a tizenéves szerző?
A tizenéves lányok manapság a vámpíros könyvekért, filmekért, tévésorozatokért rajonganak. A vámpíros történeteknek azonban csak egy bizonyos fajtáját, mégpedig a romantikus típusút kedvelik.
Ellenállhatatlan szépség, éjjel, rejtélyek, vér, élvezetek, erotika. Ezek játszanak fontos szerepet abban, hogy a fiatal lányok ennyire megszerették ezeket a könyveket, filmeket. A rohanó, elgépiesedett világban keresnek valami izgalmat, és ezt éppen ezekben az olvasmányokban találják meg.
A történetek főszereplője többnyire egy jó kinézetű, divatos, érzékeny, titokzatos fiú, akiért odavannak a lányok. De ő csak egy lányt szeret, akit nehéz meghódítani. Eközben minden éjjel vadászik, kiszívja az ártatlan nők vérét. A kedvességével és szenvedélyességével azonban mégis belopja magát az ember szívébe. Ezért a karakterért vannak úgy oda a mai kamasz lányok, és emiatt bújják a vámpíros regényeket. Ők megkapják ezekben a könyvekben azt a férfit, akit a való életben is várnak: az úriember és a könyörtelen gyilkos keverékét.
Valaki olyan szinten rajong, hogy maga is vámpírrá szeretne válni, és lassanként elhiszi, hogy egy valóban létező történetet lát, illetve olvas. Mesevilágban él, és ezáltal mesehőssé lesz maga is: olyan lénnyé, aki emberfeletti képességekkel rendelkezik. Közben meg arra vágyik, hogy egy fiatal, szenvedélyes srác a vérszívás által tegye őt vámpírrá, akivel aztán együtt élhetnek egészen az örökkévalóságig. Sok barátnőm követi ezt a divatot, tölti le a telefonjára a véres képeket, iskolai szünetben is olvassa az ezzel a témával foglalkozó újságcikkeket, és gondolatban össze is jön kedvenc főhősével.
Egyik fanatikus barátnőm például így nyilatkozott, amikor megkérdeztem, hogy miért szereti a vámpírregényeket:
”Nekem kislány korom óta tetszenek a fantasy könyvek és a kitalált szereplőik. Azóta is sok ilyen könyvet olvastam és egy csomó filmet láttam. Nehéz megfogalmazni, hogy miért tetszenek különösen a vámpírok. Van bennük valami vonzó, valami misztikus, valami megfoghatatlan. Bármikor olvasok róluk szóló könyvet, vagy nézek ilyen filmet, úgy érzem, mintha egy másik világba kerülnék. Az én véleményem szerint a vámpírok egyszerre veszélyesek, ijesztőek és szenvedélyesek. Csak úgy vonzzák a nőket. Szóval én egyszerűen imádom a vámpírokat (egy csomó emberrel egyetemben). Ha valaki igazán jó vámpíros könyvet akar olvasni, ajánlom J.R. Ward könyveit. Addig is mindig legyen nálatok ezüst...”
Internetes fórumokon is utánanéztem a témához kapcsolódó véleményeknek, és több érdekes bejegyzést találtam. Két jellegzetes példa ezek közül:
„Én írok egy vámpíros blogot, és sok gyerek hisz vámpírnak, leveleikben kivétel nélkül arra kérnek, hogy tegyem őket is vámpírrá. Ha megkérdem, hogy miért akarnak azok lenni, legtöbbször két választ adnak rá. Az egyik, hogy olvasták az Alkonyatot, és jó lehet annak lenni, a másik az, hogy nem akarnak iskolába járni!” (16 éves lány)
„Nekem például elegem van, hogy ilyen kis tinik (pedig én se vagyok öreg) csak azért szeretik, mert romantikus, giccses, és állítólag helyes a főszereplő. Pedig egy vámpírnak köze sincs az ennyire romantikázós stílushoz. Látszik, hogy nem néztek még meg egy darab vámpírkrónikás filmet sem. És most szerintem novemberben nagyon sok tini ül be majd a moziba, csak hogy megnézzen egy béna vámpíros filmet. Attól tartják magukat vámpírrajongóknak, hogy megnézték a filmet és elolvastak pár köteg könyvet (mikor a film kb. egyenlő a könyvvel). Max. kétszer megnézhető film, de nekem nem jött be annyira.” (14 éves lány)
Az én személyes véleményem szerint a vámpírok semmivel nem érdekesebbek, mint a vérfarkasok, varázslók vagy bármilyen egyéb misztikus, kitalált lények. Ez az egész csupán divat, amit egyesek követnek, mások pedig nem. Ugyanúgy, mint ahogy ez a zenében vagy az öltözködésben van. Egy idő után elmúlik, és a „divatdiktátorok” kitalálnak valami újat. A média "áldásos" hatására most éppen ez a vámpírosdi ragadta meg a tinilányok nagy részének fantáziáját.
 Forrás:x